UMB 129-4-1180-K205-45-1⁄2“-HC
Item code: 71404337 SALES STATUS: Sellable
Product specifications
UMB 129-4-1180-K205-45-1⁄2“-HC
  • Stroke (mm) 1180
  • Max Working Pressure (bar) 220
  • Max. Tipping Weight (t) 20
  • Min. Tipping Weight (t) 11
  • Effective Diameter (mm) 0
Product description
Hydraulic under body UMB medium cylinders with Ball are one of the newest HYVA product designed for 2-way and 3-way dump trucks. They are mainly used for small and medium-size trucks, with two and three axels. Compact cylinder construction allows for installation on both - on the chassis and on the trailer. It advantages among others in very high quality and durability. The series starts at diameter 129 mm with two stages up to 191 mm with 8 stages. The cylinder is lightweight, uses less oil and therefore tips and lowers faster and is strong and maintenance free. The tipping weight is calculated at 220 bar. The cradle, knock-off and brackets need to be ordered separately