FC A110-3-02635-009-K0343-HD-HC
Item code: 70513155 SALES STATUS: Sellable
Designed for Heavy Duty applications, this FC with 110 mm diameter and 3 stages is capable of tipping up to 49 ton, reaching a total stroke of 2,635 mm. Having a maximum working pressure of 250 bar, this Hyva cylinder is capable of lifting more weight which in return allows trucks to be equipped with smaller cylinders reducing space and saving weight. This Alpha Series cylinder is mostly used in combination with a Straight Headboard Type and Trunnion Type Body Connection. Full description